Az ICOM Magyarország szakmai beszámolója - 2022
Az ICOM Magyarország 2021. december 3-án tartott tisztújító közgyűlésén megválasztott új elnökség első évének szakmai beszámolója.
- Szervezeti élet
A koronavírus járvány okozta pandémia hatással volt a tagdíjat fizetők számára is. 2022-ben fontos feladatnak tekintette az elnökség a tagság számának növelését, a pandémia előtti számok elérését. Ennek elérése, valamint a tagdíjbefizetés adminisztrációjának csökkentése érdekében 2022-ben bevezettük az online számlázást (Billingo) és elindítottuk az online fizetés előkészítését (Barion), melynek bevezetésére 2023-ban kerül sor.
2022-ben 84 fővel nőtt az egyéni tagság száma és 8 taggal bővült az intézményi tagság. Ez kategóriánként az alábbi számokat jelenti, zárójelben a 2021-es adatok:
- egyéni: 215 (165)
- nyugdíjas: 98 (64)
- diák: 12 (12)
- támogató: 1 (1)
- összesen: 326 (242)
Intézményi tagság:
- kat.: 5 (4)
- II.: 8 (5)
- III.: 12 (10)
- IV.: 13 (12)
- V: 5 (6)
- VI: 3 (1)
- összesen: 46 (38)
Az Egyesület munkáját 2022-ben Szendrei Dóra Júlia segítette technikai titkárként, aki Bakucs Barbarát váltotta ebben a tisztségben. Az online ügyintézés mellett a tagdíjbefizetés és a matrica átvétel idején a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban tartott fogadóórát.
2022. május 30-án rendkívüli közgyűlést tartottunk, amelyen elfogadtuk a 2021. évi pénzügyi beszámolót. (Megjegyzés: Nem közhasznú az ICOM Magyarország, azt kérvényezni kell, 2 éves procedúra. Hosszú távon érdemes lenne, de most nem az a szervezet.- ez törlendő)
2022-ben az elnökség több alkalommal ülésezett:
február 17. (online); április 13. ; szeptember 23.; december 20.
Az ICOM Magyarország részt vett a Pulszky Társaság Magyar Múzeumi Egyesület Év Múzeuma és Év kiállítása zsűrijében. Az Év Múzeuma pályázaton az ICOM Magyarország különdíját és az ezzel járó 100.000 Ft-os jutalmat az MTA BTK Pszichiátriai Művészeti Gyűjteményének ítéltük oda.
Fontosnak tartjuk, hogy az ICOM Magyarország elnöksége intenzív kapcsolatot tartson a tagsággal. Ennek érdekében gyakrabban frissítettük a társaság honlapját, ahol a hazai hírek mellett a nemzetközi eseményekre is reflektáltunk. Elindítottuk az ICOM Magyarország youtube csatornáját, illetve több alkalommal hírlevélben tájékoztattuk a tagságot a különböző eseményekről, hírekről.
- Az ICOM prágai közgyűlése és altalános konferenciája
Az ICOM 2022. augusztus 20-28. között Prágában rendezte meg 26. általános konferenciáját „The power of museums” címmel. A konferenciához az ICOM Magyarország utazási támogatásról szóló pályázatot hirdetett, amelyre 18 tagunk jelentkezett és valamennyien támogatásban is részesültek az Elnökség egyhangú döntése alapján.
A prágai konferencia talán leginkább várt eseménye az új múzeum definíció elfogadása volt. A kiotói kudarc után, több éves, alapos és mélyreható egyeztetés után, melynek során több mint 120 nemzeti és nemzetközi bizottság mondta el véleményét, elsöprő többséggel fogadtuk el az alábbi definíciót:
A museum is a not-for-profit, permanent institution in the service of society that researches, collects, conserves, interprets and exhibits tangible and intangible heritage. Open to the public, accessible and inclusive, museums foster diversity and sustainability. They operate and communicate ethically, professionally and with the participation of communities, offering varied experiences for education, enjoyment, reflection and knowledge sharing.
A definíció magyar fordítását az elnökség több körben vitatta meg és végül fogadta el az ICOM Magyarország honlapján is közzétett hivatalos szöveget:
„A múzeum a társadalom szolgálatában álló nem profitorientált, állandó intézmény, amely kutatja, gyűjti, megőrzi, értelmezi és kiállítja a tárgyi és szellemi örökséget. A múzeum a nyilvánosság számára nyitott, hozzáférhető és befogadó, elősegíti a sokszínűséget és a fenntarthatóságot. Etikusan, szakszerűen és a közösségek részvételével működik és kommunikál, változatos tapasztalatot nyújtva az oktatás, a szórakozás, a reflektív gondolkodás és a tudásmegosztás terén."
A prágai konferencián a magyar elnökség fogadást adott a prágai Liszt Intézet Magyar Kulturális Központban, ahol a fogadás mellett megnyitottuk az ICOM Magyarország szervezésében a Magyar Fotográfiai Múzeum anyagából válogatott fotókiállítást Budapest – világhírű magyar alkotók szemével címmel. A művészettel foglalkozók körében közhely, hogy Magyarország a két világháború között a fotóművészet területén a legjelentősebb alkotókat felvonultató országok között volt. André Kertész [Kertész Andor], Moholy-Nagy László, Martin Munkácsi, Brassaï [Halász Gyula] és Robert Capa [Friedmann Endre Ernő] alkotásai a világban bárhol garanciát jelentenek a sikerre, műveik a két világháború közti fotográfia meghatározó ikonjai. A kiállításon szereplő képek az első világháborút megelőző évektől a második világháború utánig követték nyomon három világhírű magyar származású alkotó munkásságát, a válogatás a Budapesten készült fotóikra koncentrált.
A kiállítást és a fogadást megtisztelte jelenlétével Magyarország prágai nagykövetségének vezetője, (őt meg kéne nevezni, ki az?) Gina Renotière a kongresszust szervező ICOM Csehország elnöke és számos nemzeti és nemzetközi bizottság vezetője, illetve a megválasztott új excecutive board több tagja is, köztük Medea Ekner az Advisory Council alelnöke. A rendezvény azt is jelezte, hogy a nemzetközi ICOM közösség fontos tagjai vagyunk.
A konferencia során számos nemzetközi bizottság ülésezett. Óriási magyar siker, hogy Zsigmond Gábort, az ICOM Magyarország elnökségi tagját az ICOM CIMUSET (International Committee for Museums and Collections of Science and Technology), amely a science és műszaki múzeumok, a kortárs tudományos központok, közlekedési múzeumok szervezete, elnökségi taggá választotta.
Az ICOM AVICOM (Rosszul tudom?) pénztárosának választották meg Aczél Esztert (Magyar Nemzeti Múzeum), elnökségi tagnak Tari Jánost, míg a FAIMP Media Festival igazgatójának Szabóné Fejes Ildikót.
Az AEOM (Szabadtéri Múzeumok Európai Szövetsége) az ICOM társult szervezetének alelnökeként újraválasztották Sári Zsoltot, az ICOM Magyarország elnökét.
- Az orosz-ukrán háború hatása
2022 februárjában Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az ICOM Magyarország az ukrajnai háborúval kapcsolatban az orosz támadás utáni napokban felhívást tett közzé, amelyben az ICOM párizsi központja által kiadott elítélő nyilatkozatot és a háborús felek múzeumokat, műkincseket és műemlékeket érintő, nemzetközi szerződésekben foglaltak védelmét kérte. Majd az ICOM Magyarország elnöksége önálló állásfoglalást is megjelentetett és csatlakozott a magyarországi közgyűjteményi szervezetek háborút elítélő nyilatkozatához. Ezek tartalmát a honlapunkon ismerhették meg.
Az ICOM Magyarország elnökeként Sári Zsolt az év során számos alkalommal konzultált az ICOM különböző bizottságainak vezetőivel, többek között az osztrák, a lengyel, a cseh, a szlovák, a német, valamin a baltikumi elnökökkel és az ukrán ICOM képviselőivel. A háború minden tekintetben pusztító, emberéleteket követelő, de nekünk, múzeumi szakembereknek fontos küldetésünk, hogy felhívjuk a figyelmet a múzeumok, a műtárgyak és a múzeumokban dolgozók védelmére is. Az ICOM Magyarország az ukrán múzeumok megsegítésére felhívást tett közzé műtárgycsomagoló-anyagokés védőeszközök gyűjtésére. Felhívásunkra számos múzeum és szervezet jelentkezett, melynek eredményeként 2022. április 27-én egy kamionnyi műtárgyvédelmi eszközt és csomagoló anyagot juttattunk el a kijevi világörökségi helyszín, a Pecserszka lavra (UNESCO World Heritage Site “Kyiv: Saint-Sophia Cathedral and Related Monastic Buildings, Kyiv-Pechersk Lavra”) gyűjteményeinek. Az ICOM Magyarország felhívásához csatlakozott a Gödöllői Királyi Kastély Közhasznú Nonprofit Kft., a makói József Attila Városi Könyvtár és Múzeum, a miskolci Hermann Ottó Múzeum, a Néprajzi Múzeum, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ, az Abriso Hungary Kft és a Museum Complex Kft. A több mint 2.000.000 FT értékű adományokat az ungvári Magyar Főkonzulátus munkatársainak és Bacskai József főkonzul úr segítségével Záhonyban adtuk át ukrán partnereinknek. Köszönjük mindenkinek az együttműködést és a támogatást! Akciónkat az ukrán kollégák közvetlen levélben is megköszönték:
„The National Preserve “Kyiv-Pechersk Lavra” is sincerely grateful to the Hungarian National Committee of the International Council of Museums (ICOM Hungary) and personally to Mr. Zsolt Sari, who responded to our request, collected and sent to the Preserve a truckload of packing materials to properly secure the Fund Collection exhibits.”
A köszönet szavait később személyesen, a prágai konferencián is megismételték. A prágai konferencián az ICOM Magyarország elnöke részt vett a szervezet informális ülésén, melyen az ICOM Oroszország szerepének kivizsgálására felállítandó monitoring csoport létrehozása volt a téma. Ennek oka az volt, hogy számos megerősített jelentés érkezett az ukrán múzeumok megsemmisítéséről és gyűjteményük kifosztásáról, ez utóbbiakat illegálisan, ismeretlen irányba, valószínűleg az Orosz Föderáció területére szállították. Tájékoztatást kaptunk az orosz múzeumi szakemberek részvételéről ebben a jogsértő eljárásban. Ezzel kapcsolatban közvetlen levelet intéztünk az ICOM Oroszország képviselőinek, amelyre azonban választ nem kaptunk.
- Konferenciák
Az ICOM Magyarország 2022-es konferenciáját 2022. november 30-án az MTA BTK Pszichiátriai Művészeti Gyűjteményében szervezte meg. A konferenciára óriási érdeklődés mellett került sor, hiszen a mintegy 120 résztvevő mellett – először a szervezet történetében - streaming felületen is hozzáférhetővé tettük az eseményt, amelyet ott több mint 500 megtekintéssel értek el. A konferencia a 2022-ben létrehozott youtube csatornánkon is elérhető.
A konferencia programja volt:
10.00-10.30 A múzeumi definíció evolúciója. Kyototól Prágáig. Bevezető előadás. – Sári Zsolt, elnök ICOM Magyarország
10.30-10.40 „nem profit orientált” – Galambos Henriette, főosztályvezető, Szépművészeti Múzeum
10.40-10.50 „állandó intézmény” – Szende László, főosztályvezető, Múzeumi Főosztály, Kulturális és Innovációs Minisztérium
11.00-11.10 „nyitott, hozzáférhető és befogadó” – Czékmány Anna, Főosztályvezető – múzeumpedagógus, Múzeumpedagógiai és Felnőttképzési Főosztály, Petőfi Irodalmi Múzeum
11.10-11.20 „elősegíti a sokszínűséget” – Fehér Zsuzsanna, Fehér Zsuzsanna, kommunikációs és marketing igazgatóhelyettes, Ludwig Múzeum
11.20-11.30 „elősegíti a fenntarthatóságot” – Zsigmond Gábor, főigazgató-helyettes, Közlekedési és Műszaki Múzeum
11.30-11.40 „etikusan … működik” – Csapláros Andrea igazgató, Savaria Múzeum
11.40-11.55 „szakszerűen … működik” – Róka Enikő főosztályvezető, BTM – Kiscelli Múzeum, Fővárosi Képtár – Kónya Béla, igazgató, Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ (OMRRK)
11.55-12.10 „a közösségek részvételével működik és kommunikál” Frazon Zsófia, muzeológus, Néprajzi Múzeum – Berényi Marianna, kommunikációs főosztályvezető, Néprajzi Múzeum
12.10-12.25 „változatos tapasztalatot nyújtva az oktatás, a szórakozás, a reflektív gondolkodás és a tudásmegosztás terén” – Katona Júlia, tudományos titkár, Iparművészeti Múzeum – Ringer István igazgató, Kazinczy Ferenc Múzeum, Sátoraljaújhely
A konferencia előadásai után két szekcióban workshop jelleggel dolgoztuk fel a témát:
13.20-15.00 A magyarországi múzeumi környezet és az új definíció alkalmazhatósága. Workshop.
Moderátor 1. Varga Benedek igazgató, MNM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum és Róka Enikő, ICOM Magyarország
Moderátor 2. Kalla Zsuzsa, gyűjteményi főigazgató-helyettes, Petőfi Irodalmi Múzeum és Sári Zsolt, ICOM Magyarország
A konferencia nyitóelőadásának szerkesztett változata elérhető a honlapunkon: https://icomhungary.hu/hu/node/89
Az elnökség megkezdte a konferencián elhangzott előadások szerkesztett változatainak összegyűjtését, amelyet 2023-ban online formában közreadunk.
A konferenciáról szóló beszámoló a Magyar Múzeumok online felületén olvasható: https://magyarmuzeumok.hu/cikk/az-uj-muzeumdefinicio-ertelmezese-es-kontextualizalasa-a-magyar-muzealis-eletben-ilyen-volt-a-icom-hungary-november-vegi-temanapja
- ICOM délutánok
Az új elnökség 2022 tavaszán elindította az ICOM délutánok sorozatát, melynek célja, hogy a tagság számára rendszeresen kínáljunk különböző szakmai programot, különös tekintettel a nemzetközi témákra, jelentős kiállításokra. 2022-ben három alkalommal találkozhattunk:
Első alkalommal a Budapesti Történeti Múzeum ÚTI CÉL: REMÉNY. A nemzetközi gyermekvonat-akció a két világháború között című kiállítását tekintettük meg, majd beszélgettünk a kiállítás létrehozóival.
Második alkalommal Bata András vezetésével a 2022 januárjában átadott Magyar Zene Háza épületét és kiállítását tekintettük meg.
Harmadik alkalommal a Szépművészeti Múzeum hatalmas nemzetközi visszhangot is kiváltó Menny és pokol között. Hieronymus Bosch rejtélyes világa című időszaki kiállítását tekintettük meg, majd a kiállítás kurátortával beszélgettünk.
Pályázatok -kirándulás előkészítés:
2022-ben elkészült már egy nyugat-Magyarországi és Ausztriai szakmai kirándulás előkészítése, melyre támogatást is nyertünk az NKA-tól. A program tényleges megvalósítására az energiaválság és közelmúlt eseményei következtében 2023 tavaszán kerül sor.