Bebes Árpád, a Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum munkatársának úti beszámolója a kiotói konferenciáról
25. ICOM Kongresszus, Kyoto (2019. szeptember 1-7.)
Bebes Árpád
Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum
A szakmai út célja: Nemzetközi múzeumi elméletek és gyakorlati tapasztalatok gyűjtése, Nemzetközi múzeumi szakemberekkel, múzeumvezetőkkel való kapcsolatfelvétel és networking és előadás tartása. Továbbá múzeumokba való látogatás (Kyoto National Museum, Fuji World Heritage Center). Előadásomat a CIDOC (International Committee for Documentation) konferenciáján tudtam bemutatni a poszter szekcióban szeptember 3-án. (a végleges program itt érhető el:
http://network.icom.museum/fileadmin/user_upload/minisites/cidoc/PDF/2019_CIDOC_Annual_Confernce_final_FULL_program.pdf Utolsó nézet 2019. 10. 10.)
Előadásom címe: Plaza’Museum: Re-defining traditional museum roles considering audience behaviour
Témája a ’Plaza’museum elmélet felvetéseire irányuló kvantitatív kutatás eredményeinek bemutatása és az ebből leszűrt konklúzió volt. A kutatás során azt a kérdést tettem fel, hogy a múzeumokba látogatók milyen attrakciókat figyelnek meg, milyen preferenciákkal rendelkeznek, és ezt a jelenséget a múzeumok (különösen a kisebb regionális múzeumok) milyen módon tudják felhasználni a jövőben. Kutatásom igazolta azt a tényt, hogy a múzeumnak nem egyfajta új szórakoztatóközponttá kell válnia, hanem a műtárgyak jelentőségét kiemelve kapcsolja be a helyi közösségeket a múzeum életébe. A kutatás felfedte, hogy a látogatók továbbra is a műkincseket tartják fontosnak és látogatásuk célja is egybeesik ezzel az eredeti múzeumi funkcióval, míg a digitális attrakciók az ideológiák és a szórakoztatás csak segédszerepet töltenek be. A múzeumi közönség jelentős része érdektelen a fontosnak tulajdonított multimédiás, interaktív, oktató jellegű látványelemekre, és megelégszik a puszta bámészkodással. Ez azonban nem hátrány, hanem egy kihasználandó előny amelyet erősíteni kell a jövőben, hiszen az egyediség az egyik kulcsfontosságú pillére a múzeumoknak.
Az előadás a kongresszus általános tematikáján keresztül kapcsolódott a CIDOC konferenciához, és rendkívül sikeres szakmai vitákat sikerült lefolytatni az általam felvázolt témában. Egy ilyen beszélgetés eredményeképp Dr. Eng. Kozaburo Hachimura elkérte a poszter anyagát, hogy a National Museum of Ethnology, Osaka egy bizottságában is bemutathassa a kutatási eredményeket.
A Kongresszus általános plenáris ülésein kívül, az ICR (International Committe for Regional Museums) által szervezett konferencián vettem részt. Itt ugyanis a Körmendéhez hasonló kisebb múzeumok jó gyakorlatait adták elő a meghívottak. Ilyen volt például a Morikami Japán kert és múzeum közösséget bevonni próbáló projektje, amely a látogatókat egy tematikus sétára invitálja az önmegismerés és kikapcsolódás jegyében, hasonló területen, mint a körmendi kastélypark.
Az ICR konferencia keretében ellátogattunk a Hiranoi közösségi múzeumba (Shin-Osaka), amely egy kisebb városrész bevonásával működik. A területen élők boltjai és hagyományőrző tevékenységei, mind részei a múzeumi tevékenységnek és szorosan együttműködnek. A helyszínen a tiszteletünkre egy „fesztivált” mutattak be (ugyanis a valódi néhány héttel korábban lezajlott), valamint teaceremónián, szamuráj kard készítésen is részt vehettünk. A Hiranoban tartott konferencián rövid villámprezentációkban (pecha-kucha) kisebb helyi múzeumok is bemutatkoztak.
A kongresszuson folytatott szakmai háttérbeszélgetésekből kiderült, hogy az általam vázolt problémára vannak pozitív gyakorlati kísérletek (Hirano Közösségi múzeum vagy a Morikami Japán kert „séta-projektje”) illetve a szakmai közönség szkeptikusabb tagjai is elismerték a témám relevanciáját és jelentőségét.
A Japánban meglátogatott múzeumok további tapasztalatokkal szolgáltak, ezzel is szélesítve az előadásomhoz kapcsolódó elmélet és gyakorlat látószögét. A konferencia utómunkájaként lehetőségem nyílhat egy publikáció beadására az ICR hírlevelébe. A következő fázis az eddig összegyűjtött tapasztalatok és lehetőségek megvizsgálása és a múzeum profiljának megfelelő gyakorlatok kidolgozása lesz.
Ezúton is szeretném megköszönni az ICOM Magyarországi Nemzeti Bizottság türelmét
támogatását, amely lehetővé tette számomra., hogy e nagyszerű eseményen részt vehessek.
Képek:
1. Plenáris ülés Szeptember 2-án
2. Bebes Árpád a poszterelőadáson
3. CIDOC poszter szekció és előadások
4. ICR networking a közösségi esten, Kyoto Botanikai kert
5. ICR Off-site konferencia a Hirano Közösségi Múzeumban
6. Vallási fesztivál, Hirano Közösségi Múzeum
7. Teaceremónia a kulturális kiránduláson
8. A japán kerámiaművészet bemutatása
Csatolmány | Méret |
---|---|
Poszterelőadás szöveges összefoglaló szórólap.pdf | 695.35 KB |
Csatolmány | Méret |
---|---|
Bebes Árpád poszterelőadás 2019 Kiotó.pdf | 14.58 MB |